880
submitted 2 months ago by [email protected] to c/[email protected]
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
[-] [email protected] 47 points 2 months ago

I buy those dollar store packages of refried beans and rice, and cans of mixed vegetables. I put them in individual containers and freeze them to take to work for lunch. It's pretty cheap, and it makes me feel a lot fuller than anything I could buy at a convenience store or restaurant.

It's also vegan and gluten free (I have celiac and severe lactose intolerance)

[-] [email protected] 23 points 2 months ago

A thing I have thought of trying is to take a bean and rice mixture and make stuffed peppers with it. I am certain it will be delicious. Certainly better than a ShitChicken.

[-] [email protected] 15 points 2 months ago

This sounds really good too!

Also, whenever I cook something like soup or even pasta, I always cook extra so I can freeze it in portions. It's so much better than paying like $15 for fast food or junk food that's not even satisfying

[-] somethingsnappy 5 points 2 months ago

I have two boys that will soon be giants. I'm working on my rice and beans skills.

[-] frickineh 2 points 2 months ago

I do that with poblanos (and vegan chorizo if I'm feeling fancy), and I can confirm that it's so good, and not terribly expensive. The last time I did it, it was probably about $10 for the ingredients, but it made enough peppers for 2 meals each for me and my mom, plus enough leftover filling for at least couple more.

[-] [email protected] 12 points 2 months ago

I can also very much recommend lentins.

They are good. There's even pasta made out of lentins. It is gluten free. You use it like ordinary pasta. It's good.

[-] [email protected] 7 points 2 months ago

I've had that, and I totally agree!

[-] [email protected] 4 points 2 months ago
[-] droans 6 points 2 months ago

It would be even cheaper if you bought them nearly anywhere else but the dollar store.

Unit for unit, dollar stores are almost always more expensive than grocery stores or warehouse clubs.

[-] [email protected] 6 points 2 months ago

In this case, they are cheaper at the dollar store. I've compared prices at Walmart and grocery stores.

Same with the packages of pre-cooked microwaveable rice.

While I agree that dollar store prices can be higher, with the foods I buy they're pretty consistently cheaper per ounce at the dollar store. Believe me, I compare!

[-] butt_mountain_69420 2 points 2 months ago

packages of refried beans and rice

You know, making this yourself from scratch is going to be cheaper and taste less like plastic-infused pseudofood.

this post was submitted on 11 Feb 2024
880 points (98.4% liked)

196

15099 readers
2896 users here now

Be sure to follow the rule before you head out.

Rule: You must post before you leave.

founded 10 months ago
MODERATORS