Humor
"Laugh-a-Palooza: Unleash Your Inner Chuckle!"
Rules
Read Full Rules Here!
Rule 1: Keep it light-hearted. This community is dedicated to humor and laughter, so let’s keep the tone light and positive.
Rule 2: Respectful Engagement. Keep it civil!
Rule 3: No spamming!
Rule 4: No explicit or NSFW content.
Rule 5: Stay on topic. Keep your posts relevant to humor-related topics.
Rule 6: Moderators Discretion. The moderators retain the right to remove any content, ban users/bots if deemed necessary.
Please report any violation of rules!
Warning: Strict compliance with all the rules is imperative. Failure to read and adhere to them will not be tolerated. Violations may result in immediate removal of your content and a permanent ban from the community.
We retain the discretion to modify the rules as we deem necessary.
view the rest of the comments
Meanwhile i grabbed potato buns and beef and made myself a bunch of smash burgers that would put five guys to shame. Only cost like $10
It's interesting to hear how prices are so different in other parts of the world.
Where I live, which is considered low cost of living for the USA, $10USD is about what it would cost to buy a pound (roughly 0.5 kg) of the lowest grade hamburger and a pack of generic potato buns at the lowest cost store around. That wouldn't be enough to make a bunch of burgers unless they were slider size and it wouldn't cover the cost of all the other extras (veggies, cheese, condiments) that I'd need to be able to approximate a burger from a place like Five Guys.
Granted, I could do much better for myself for much less than $80 (assuming we're talking about $80USD for a family of 3 - 5). But there are some advantages to not having to do the shopping, the prep work, and the clean-up. I could see doing this every once in a while as a special occasion thing, but then I haven't eaten at Five Guys in over a decade, and I don't know if their food has declined in quality as much as pretty much all the other fast food places.