this post was submitted on 12 Oct 2023
36 points (64.3% liked)
Technology
62129 readers
6872 users here now
This is a most excellent place for technology news and articles.
Our Rules
- Follow the lemmy.world rules.
- Only tech related content.
- Be excellent to each other!
- Mod approved content bots can post up to 10 articles per day.
- Threads asking for personal tech support may be deleted.
- Politics threads may be removed.
- No memes allowed as posts, OK to post as comments.
- Only approved bots from the list below, to ask if your bot can be added please contact us.
- Check for duplicates before posting, duplicates may be removed
- Accounts 7 days and younger will have their posts automatically removed.
Approved Bots
founded 2 years ago
MODERATORS
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
view the rest of the comments
If it's only food, it's definitely possible. Rice and beans is probably less than 50 cents a day. Then you can get some cheap chicken thighs for like 1.50 a pound. Then get some carrots, broccoli, and onions. It should cover the majority of your nutrient needs for $4 dollars a day.